Styl jogi. Czym różnią się rodzaje jogi? Jakie są rodzaje jogi? Współczesne style jogi. Który styl jogi jest najlepszy? Który rodzaj jogi wybrać dla siebie? Studio jogi Warszawa. Joga Warszawa. Joga online.

Styl jogi

 

Jak  wybrać odpowiedni dla siebie styl jogi?

Istnieje wiele rodzajów jogi i przed rozpoczęciem treningów zapewne większość z nas zastanawia się –  jaki będzie dla mnie najlepszy? Styl jogi  powinno się dobrać  do własnych  możliwości i celu, jaki sobie stawiamy. Aby jednak móc dokonać  właściwego wyboru trzeba poznać główne założenia najpopularniejszych, dostępnych rodzajów jogi i choćby pobieżnie orientować się, jakie korzyści daje każdy z nich.

Style jogi – czym się od siebie różnią?

Joga to połączenie treningu ciała z ćwiczeniem umysłu. Często  kojarzona jest z zaawansowaną formą gimnastyki, w której przekraczane są fizyczne możliwości  organizmu oraz z duchową praktyką, dzięki której osiągnięty zostaje spokój, relaks  i równowaga. Poszczególne style jogi różnią się dynamiką ćwiczeń, zakresem wykonywanych asan oraz zaangażowaniem w kwestie niematerialne. Każdy rodzaj praktyki daje wymierne korzyści i w zależności od tego, na który się zdecydujesz, możesz spodziewać się różnych rezultatów. Praktykując jogę masz szansę:
  • poprawić ogólną kondycję swojego organizmu – zwiększyć jego  wydolność oraz wzmocnić mięśnie i stawy
  • zredukować masę ciała
  • poznać i opanować metody relaksacyjne
  • nauczyć się prawidłowej techniki oddychania
  • pozbyć się bólu oraz innych niepożądanych dolegliwości, takich  jak np. napięcia mięśniowe, nerwowość, brak koncentracji.
 

Style jogi – hatha joga

Nazwa hatha joga nie oznacza konkretnego stylu, ale odnosi się do większości rodzajów jogi współcześnie  praktykowanych. Podstawą hatha jogi są asany, czyli pozycje, które wykonujemy aby wzmocnić i uelastycznić  ciało oraz ćwiczenia oddechowe, tzw.  pranajama. W jodze generalnie niezwykle ważna jest  umiejętność zsynchronizowania oddechu z konkretnym ruchem. W hatha jodze najważniejszy jest  rozwój fizyczny, natomiast elementy dotyczące aspektu duchowego stoją na nieco dalszym planie, ale to nie znaczy, że są całkowicie pomijane. Praktyka hatha jogi prowadzi do głębokiego odprężenia i  wsłuchania się we własne ciało. Hatha joga  wycisza, oczyszcza umysł,  pozwala pozbyć się negatywnych emocji. Ważną rolę  w tej praktyce odgrywa medytacja.  Hatha joga to idealna praktyka pełniąca rolę przeciwwagi w dzisiejszej zabieganej i pełnej stresu codzienności.
  Jak rozpocząć przygodę z medytacją?
 

Statyczny rodzaj jogi – joga Iyengara

Nazwa pochodzi od twórcy tej metody i polega na wykonywaniu asan z możliwie jak największą precyzją. Praktyka Iyengara pozwala na wykorzystywanie akcesoriów, które pomagają osiągnąć docelową pozycję. Charakterystyczne dla jogi Iyengara jest długie pozostawanie w  jednej pozycji, bez płynnego przechodzenia do następnej.
Joga Iyengara korzystnie wpływa na procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie, a także – mimo zauważalnego braku uduchowienia- relaksuje i uspokaja. Poza tym doskonale wpływa na elastyczność ciała, zwiększa siłę i wytrzymałość organizmu, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako element rehabilitacji ruchowej. Jest odpowiednia dla każdego kto lubi powolne, statyczne ćwiczenia.


Joga Ashtanga – praktyka pełna dynamiki

Przeciwieństwem jogi Iyengara jest joga Ashtanga – dynamiczna praktyka, w której asany wykonuje się szybko i płynnie, w stałych sekwencjach. Tutaj precyzja ma znaczenie marginalne – na pierwszy plan wysuwa się dbałość o utrzymanie ciągłości ruchu. Ten rodzaj jogi jest bardziej wymagający, lepiej odnajdą się w nim osoby silne, zdrowe, w dobrej kondycji. Ashtanga  wzmacnia organizm i poprawia jego elastyczność.  Jeśli jesteś osobą energiczną, lubiącą wyzwania i  duży wysiłek pozwalający się zmęczyć – ashtanga jest dla Ciebie idealna.

Style jogi – kundalini

To styl jogi poświęcony potrzebom duchowym.  Jest dość skomplikowaną praktyką, ponieważ łączy w sobie wiele elementów prowadzących do pobudzenia w ciele ośrodków energetycznych, tzw. czakr. Joga kundalini to wymagająca praktyka asan w połączeniu ze specjalnym układem rąk ( mundry), prawidłowym oddechem ( pranajama ) i medytacją. Praktyka kundalini poprzez wyciszenie i oczyszczenie prowadzi  do duchowego wyzwolenia. Joga kundalini jest dla osób ceniących intensywną  aktywność fizyczną przy jednoczesnej dbałości o emocje i dążeniu do pełnej harmonii.

Bikram – co to za styl jogi?

Dość odmienna praktyka jogi polegająca na wykonywaniu  poszczególnych sekwencji asan w pomieszczeniu o specyficznych parametrach – w temperaturze około 40º C i wilgotności  40 – 50 %. W takich warunkach ciało staje się bardziej elastyczne, a właśnie na pracy z ciałem skupia się joga bikram.  Ten rodzaj jogi daje wyjątkowe korzyści prozdrowotne i pomaga pozbyć się wielu dolegliwości. Dzięki  jodze bikram intensywnie pozbywamy się toksyn z organizmu ( dzieje się tak poprzez silne pocenie się ), poprawia się krążenie i wzrasta wydolność układu oddechowego. Joga bikram skutecznie redukuje masę ciała. Jest jeszcze wiele innych popularnych rodzajów jogi, które ukierunkowane zostały na  osiągnięcie konkretnych efektów np. joga hormonalna pomaga kobietom w uregulowaniu gospodarki hormonalnej, co w rezultacie doskonale poprawia stan zdrowia oraz  samopoczucie.
Który rodzaj jogi wybrać? Z pewnością decyzja będzie łatwiejsza po zapoznaniu się z podstawowymi różnicami między stylami jogi. Przede wszystkim musisz jasno określić swoje cele i potrzeby, a poza tym nie bój się zmian. Każdy rodzaj jogi jest dla Ciebie dobry, więc jeśli któryś styl nie spełni Twoich oczekiwań – śmiało próbuj innego.
  Jak rozpocząć przygodę z medytacją?
Zobacz również:

Ostatnie wpisy

Zaloguj się