Joga czy pilates – co wybrać? Czym się różni joga od pilatesu? Najważniejsze różnice między jogą a pilatesem.

Joga i pilates – czym się od siebie różnią?

  Joga i pilates to podobne do siebie aktywności, ale cel każdego z tych treningów jest zupełnie inny. Zastanawiasz się, co wybrać? Czy lepsza dla Ciebie będzie joga czy pilates? Niektóre pozycje i ćwiczenia znajdziesz w obu dyscyplinach, jednak ich główne założenia znacznie się od siebie różnią.
 

Czym się różni joga od pilatesu?

  Joga nie skupia się wyłącznie na wykonywaniu ćwiczeń, joga jest czymś więcej – to filozofia, której źródło wywodzi się z kultury Wschodu. Joga dąży do budowania samoświadomości ciała i kontroli umysłu poprzez medytację, wykonywanie określonych pozycji, czyli asan oraz stosowanie właściwych technik oddechowych.
  Celem jogi jest między innymi poznanie własnego ciała i jego możliwości oraz zdobycie umiejętności skupiania się na swoich potrzebach – fizycznych i duchowych. Joga uczy uważności, czyli maksymalnego skoncentrowania się na chwili obecnej i odsunięcia na bok codziennych trosk. Prowadzi to do pełnego relaksu, odprężenia fizycznego i psychicznego, co w efekcie skutkuje poprawą kondycji i samopoczucia. W przeciwieństwie do jogi, pilates wywodzi się z kultury Zachodu, a dokładnie z Niemiec, gdzie ma swój początek. Twórcą pilatesu jest niemiecki sportowiec, który połączył elementy jogi i baletu z ćwiczeniami izometrycznymi, polegającymi na naprzemiennym napinaniu i luzowaniu poszczególnych partii mięśniowych bez zmiany odległości ich przyczepów. Trening izometryczny to trening statyczny, nie wymaga dynamicznych ruchów do uzyskania napięcia mięśniowego. Ćwiczenia polegają na tym, że mięśnie są napięte, ale nie zmienia się ich długość.
 

Joga czy pilates – główne cele treningów

Zarówno joga, jak i pilates są dyscyplinami, których podstawowe treningi nie wymagają specjalnych warunków i nie generują kosztów. W obu przypadkach nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wystarczy mata i swobodny, sportowy strój. Posprzątaj swój umysł w 5 krokach! Dla początkujących ważne jest, by zaczynać treningi pod okiem doświadczonego instruktora, jednak z biegiem czasu można ćwiczyć samodzielnie w domowym zaciszu. Zachęcamy do korzystania z treningów stacjonarnych oraz online prowadzonych przez nauczycieli z naszego studia, oferujemy pełen przekrój zajęć, na każdy etap zaawansowania Joga online / Barre/ Pilates/ HIT. Podstawą treningu jogi i pilatesu jest obciążenie ciała, ale ćwiczenia te – mimo podobieństw – mają odmienny cel, jaki? Joga – uspokaja ciało, relaksuje, wydłuża mięśnie. Wykonywanie odpowiednich asan zwiększa elastyczność i równowagę ćwiczącego. Właściwa technika oddechowa zmniejsza napięcie i stres, wspomaga uważność. Pilates – wzmacnia mięśnie, przez co poprawia wytrzymałość i kondycję. W pilatesie znajdziesz wiele pozycji zaczerpniętych z jogi, ale sam trening jest bardziej dynamiczny, a wysiłek często intensywniejszych i odrobinę mniej płynny.
 
  Co wspólnego ma fitness z suplementacją?

Joga czy pilates – co lepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wiele zależy od Ciebie – jaki efekt chcesz osiągnąć poprzez treningi i co jest Twoim celem. Joga relaksuje, zwiększa świadomość ciała, nadaje gibkości, uczy zachowania równowagi, rozluźnia fizycznie i psychicznie. Jogę dedykuje się osobom znerwicowanym, zestresowanym, chcącym się wyciszyć. Joga przynosi ulgę przy dolegliwościach ze strony kręgosłupa i doskonale poprawia ogólną kondycję oraz sylwetkę. Pilates rozciąga i wzmacnia mięśnie, ale nie prowadzi do ich nadmiernej rozbudowy. Pilates uelastycznia ciało, poprawia jędrność skóry, redukuje tak powszechne dzisiaj dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowej kręgosłupa oraz modeluje postawę ciała.
 

Kto może ćwiczyć jogę i pilates?

W obu przypadkach praktycznie nie ma ograniczeń wiekowych, ani żadnych innych. Rodzaj treningu należy dobrać do własnych upodobań i predyspozycji lub potrzeb zdrowotnych. Zarówno pilates, jak i joga pomogą osobom zmagającym się z różnymi dolegliwościami lub walczącym o redukcję wagi. Z tych aktywności mogą korzystać osoby lubiące spokojne, ale intensywne ćwiczenia. Pilates jest wśród sportowców częstym uzupełnieniem codziennych treningów, natomiast joga będzie idealnym wyborem dla osób potrzebujących harmonii i wyciszenia.
 

Co wspólnego ma fitness z suplementacją?

Obie aktywności odciążają kręgosłup, a joga dodatkowo redukuje stres, lęk i pomaga w walce z depresją. Według joginów stan naszego umysłu wpływa na zdrowie fizyczne i odwrotnie, dlatego głównym celem uprawiania jogi jest uzyskanie równowagi między ciałem a duchem. Warto pamiętać, że i joga, i pilates dają ogromne korzyści zdrowotne zapewniając sprawność na długie lata i prowadząc do poprawy ogólnego stanu zdrowia oraz lepszej jakości życia. Nie czekaj zatem i zapisz się na zajęcia – musisz sprawdzić na własnej skórze, która z tych technik będzie lepsza dla Ciebie. Zobacz również: Zobacz również:
  Nowy wymiar odprężenia! Sprawdź na naszych zajęciach jak działa akupresura

Ostatnie wpisy

Zaloguj się