Techniki oddechowe w jodze. Czym jest joga pranayama? Dlaczego oddech jest tak ważny w jodze? Pranayama –  znaczenie  oddechu w jodze. Joga – jak prawidłowo oddychać?

Techniki oddechowe w jodze

Jak poprawnie oddychać, czyli joga pranayama Oddychamy  nie  pamiętając o oddechu i  nie myśląc o nim,  nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia jest właściwe  dotlenienie organizmu. Warto jednak mieć świadomość, jakie są skutki   nieprawidłowego  oddechu:
 • płytki oddech powoduje, że spada wydolność organizmu, a przez to szybciej się męczymy
 • oddychanie niewielką powierzchnią płuc sprawia, że z wiekiem objętość płuc się zmniejsza
 • nierównomierny i płytki oddech niekorzystnie wpływa na układ krążenia – serce jest bardziej obciążone, ponieważ w celu dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu do komórek musi wykonać większą pracę.
Odpowiedzią  i skutecznym antidotum na nasze oddechowe zaniedbania  jest pranayama. Pranayama, czyli sztuka oddechu, jest równie ważna jak praktyka asan, a często wymaga większego zaangażowania i skupienia. Podczas treningu warto poświęcić jej więcej  czasu, nawet kosztem rezygnacji z  kilku ćwiczeń. Pranayama to kontrola oddechu, w bezpośrednim tłumaczeniu można ją rozumieć jako kontrolę energii życiowej lub jej rozprzestrzenianie się:
 • Prana –  energia
 • Ayama – rozprzestrzenianie

Pranayama – kontrola oddechu

Pranayama to jedna z dyscyplin jogi, dzięki niej mamy możliwość poznać swoje ciało i umysł oraz utrzymać między nimi równowagę. Pranayama nie jest techniką dla początkujących joginów,  można ją  wprowadzać po opanowaniu podstawowych asan. Ciało powinno być już  przygotowane  poprzez ćwiczenia i wrażliwe na działanie świadomego oddechu,  a umiejętność wykonywania pozycji relaksacyjnych ułatwi właściwą pracę przepony, która jest  niezbędna do prawidłowego oddechu. Praktyka pranayamy,  wbrew pozorom, nie jest  prosta i oczywista. Do uzyskania kontroli nad praną, czyli energią własnego ciała niezbędna jest wiedza z zakresu anatomii, fizjologii i psychologii człowieka oraz filozofii jogi. Dzięki temu  można doskonalić technikę oraz lepiej rozumieć wszystkie procesy zachodzące podczas praktykowania pranayamy.
  Co wspólnego ma fitness z suplementacją?
Pranayamę dzielimy na wymuszoną – na podstawie różnych technik oraz swobodną. Najczęściej pranayamę praktykuje się siedząc z wyprostowanym kręgosłupem np. w pozycji lotosu.

Zalety pranayamy

Pranayama uczy oddychać ” pełną piersią”, czyli całą powierzchnią płuc oraz rytmicznie, skupiając się na jakości oddechu. Taka technika daje  organizmowi wymierne korzyści:
 • zwiększa wydolność organizmu
 • reguluje pracę serca  – obniża tętno
 • obniża ciśnienie krwi
 • uspokaja i ułatwia koncentrację
 • działa relaksująco – zmniejsza poziom stresu
 • doskonale przygotowuje do medytacji.

Oddech w jodze, czyli  4 etapy pranayamy

Uświadomienie sobie, jak ważny jest oddech to już pierwszy krok do wdrożenia w jodze technik pranayamy. Ta szczególna technika oddechu opiera się na czterech głównych filarach:
 • Puraka /wdech – polega na świadomym wykonaniu wdechu, w tym czasie skupiamy się całkowicie na tej czynności, nie myślimy o niczym innym. Wdechy robimy swobodnie, powietrze wciągamy do momentu poczucia pełnego wypełnienia płuc. Dbamy, by oddech był równomierny, ponieważ wtedy umysł się uspokaja, nierównomierny oddech powoduje rozdrażnienie. Pamiętamy, by ciało cały czas było rozluźnione, co umożliwia swobodne oddychanie.
 • Abhyantara Kumbhaka /zatrzymanie powietrza po wdechu – zatrzymujemy powietrze po napełnieniu płuc na tyle długo, by nie powodowało poczucia dyskomfortu. Kontrola  czasu zatrzymanego powietrza pozwoli zapanować nad wydechem.
 • Rechaka / wydech – podobnie jak wdech, powinien być świadomy i swobodny, nie należy go na siłę pogłębiać.
 • Bahya Kumbhaka/zatrzymanie powietrza po wydechu – p0 wydechu wstrzymujemy oddech i spokojnie, bez napięcia czekamy na moment, w którym poczujemy, że powietrza zaczyna brakować, wtedy robimy kolejny wdech.
Pranayama polega na świadomym kontrolowaniu oddechu, skupieniu się na właściwym, głębokim i pełnym,  wykonywaniu każdego jego etapu. Jak wspomnieliśmy wcześniej – przed rozpoczęciem praktyki pranayamy należy wzmocnić ciało ćwiczeniami jogi. Właściwe wykonywanie ćwiczeń oddechowych jest możliwe dzięki mocnym plecom i otwartej klatce piersiowej. Przygotowanie ciała do pranayam wymaga odpowiednich asan wykonywanych regularnie i najlepiej pod kontrolą doświadczonego nauczyciela.
  Czy joga pomaga na bezsenność?
Zapraszamy do naszego studia Warszawa   Śródmieście ul. Wilcza 46 lub Warszawa Mokotów ul. Kielecka 23 tutaj znajdziesz wszystko, co potrzebne do świadomej pracy nad własnym ciałem – profesjonalną kadrę, duży wybór zajęć i gotowe plany treningowe oraz klimatyczne wnętrza i świetną atmosferę. Czekamy na Ciebie!

Ostatnie wpisy

Zaloguj się