Co wspólnego ma fitness z suplementacją?

Zarówno aktywność fizyczna, jak właściwe odżywianie organizmu są potrzebne każdej z nas na co dzień, by czuć się i wyglądać świetnie. I jest to kwestia bezdyskusyjna. Fitness, jako jedna z form aktywności fizycznej, wydaje się być bardzo istotnym elementem układanki zdrowia i piękna. Natomiast kwestia suplementacji może budzić pewne wątpliwości. Od razu zaznaczymy – w tym artykule nie chodzi nam o odżywki białkowe i inne typowo “sportowe” suplementy diety, które bierze się w celu szybszego wzrostu masy mięśniowej czy przyspieszenia procesu odchudzania. Proponujemy spojrzeć na suplementację pod innym kątem – jako pomoc we właściwym odżywianiu organizmu.
Czy suplementacja jest potrzebna, jeśli jesz zdrowo?

Urozmaicona dieta jest niezmiernie ważna. To, co mamy na talerzu, powinno odżywiać nasz organizm w składniki, których potrzebują poszczególne organy, tkanki, kości, stawy, krew, mózg, skóra, włosy itd. Jednak czy to, co zjadamy, wystarczy? Niestety, najczęściej nie. Jakość jedzenia i zawartość w nim cennych witamin i minerałów maleje z roku na rok. Szczególnie w dużych miastach coraz częściej wybieramy jedzenie przetworzone, bo nie mamy czasu na gotowanie. A im bardziej produkt jest przetworzony, tym mniej korzystny dla zdrowia. Co to oznacza? Że jako populacja wciąż mamy niedobory, nawet jeśli staramy się jeść zbilansowane i zdrowe posiłki, mówi lek.med. Nina Nicheska, współzałożycielka firmy nikalab, produkującej suplementy diety.

“Badania populacyjne na temat niedoborów świadczą o tym, że zdrowa dieta nie jest w stanie dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach. Dane mówią o tym, że mniej niż 20% ludzi spożywa rekomendowaną dawkę kwasów Omega-3 (EPA+DHA), około 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D, a także nie dostarcza sobie odpowiedniej ilości choliny. Kolejny ważny przykład – witamina B12. Ciężko jest uzupełnić ją z dietą, szczególnie jeśli ograniczamy spożycie czerwonego mięsa (co jest zalecane przez WHO). Większość suplementów nie ma wystarczającej ilości witaminy B12, biorąc pod uwagę jej wchłanianie. Te składniki są krytycznie ważne dla naszego zdrowia (także psychicznego), tego, jak śpimy, jak wygląda nasza skóra. Mogą zmniejszać ryzyko chorób, które mogą rozwinąć się w naszym organizmie”.

Suplementacja zatem może pomóc nam uzupełnić te niedobory i sprawić, że otrzymujemy wszystko, czego potrzebuje nasz organizm, w odpowiednich ilościach. Oczywiście, pod warunkiem, że wybraliśmy mądrze skonstruowany suplement diety.
No dobrze, ale co wspólnego z tym ma fitness?
  Muzyka do jogi - jak wybrać właściwy gatunek

Już wyjaśniamy. Podobieństwa leżą na powierzchni.

1. Systematyczność jest ważna w obu przypadkach
Dużo osób ma problem z tym, żeby przyjmować suplementy diety regularnie. Dlatego wybiera kuracje 1-2 miesięczne i produkty z dużym dawkowaniem, żeby “uzupełnić wszystko raz, a dobrze”. Dlaczego to nie działa? Dokładnie tak, jak z zajęciami fitness, nie da się poćwiczyć “na zapas”. Treningi muszą odbywać się regularnie, żeby ciało cały czas pozostawało w optymalnej formie. Jeśli przez 2 tygodnie będziemy ćwiczyć codziennie po 3 razy, a potem całkiem odpuścimy – efekt nie utrzyma się długo.

2. Zmiany w organizmie pojawiają się stopniowo…
…i utrzymują się tak długo, jak kontynuujemy – ćwiczenia i suplementację. Ciężko byłoby oczekiwać, że po jednych zajęciach fitness będziemy mieć smukłą i wyrzeźbioną sylwetkę. Po miesiącu pewnie już będzie coś widać, jednak nadal – długa droga przed nami. Tak samo z suplementacją, która ma na celu uzupełnianie niedoborów, powstających z dietą. Nie warto liczyć na szybki spektakularny efekt, tylko nastawić się na działanie krok po kroku, które doprowadzi nas do pożądanego celu.

3. Zarówno fitness jak i suplementacja pomagają zwalczać stres
Sport, w tym fitness i joga, są skutecznymi sposobami, by przełączyć umysł i zapomnieć o problemach. Suplementy diety nikalab także mają za zadanie pomóc w walce ze stresem dnia powszedniego. Składniki, zawarte w Bazach na co dzień nikalab, wspomagają dobry nastrój, pomagają w profilaktyce depresji i obniżają poczucie stresu.

4. Fitness i suplementacja mają ten sam cel – zdrowie i długowieczność
Są częściami tej samej układanki zdrowia. Fitness pomaga utrzymać mięśnie i stawy w dobrej kondycji, przeciwdziała zastojom limfy i sprawia, że tlen wraz z krwiobiegiem jest szybciej dostarczany w różne zakamarki naszego organizmu. Pomaga także opóźniać procesy starzenia się, które bezpośrednio zależą od pracy naszych mięśni. Suplementy diety nikalab także działają na nasz organizm od środka – na poziomie komórkowym. Wspomagają jakościowy sen, regenerację po wysiłku, odporność i wydajność organizmu. Poprawiają kondycję skóry, pomagają zwalczać uczucie zmęczenia i działają na profilaktykę wielu chorób. Wszystko po to, by żyć długo i szczęśliwie.
  Joga a odchudzanie, czyli wpływ jogi na Twoją sylwetkę


5. Zarówno fitness, jak u suplementacja pomagają dbać o urodę
Promienny wygląd bierze swoje początki w środku organizmu. Odnowa komórek, procesy regeneracji skóry, jej elastyczność i blask zależą w większej mierze nie od kremów czy zabiegów, tylko od tego, czy nasze tkanki otrzymują wystarczająco tlenu i składników odżywczych. Kiedy się ruszamy, wraz z potem pozbywamy się także toksyn, oczyszczamy swój organizm. Kiedy stosujemy zdrową dietę i mądrą suplementację, odżywiamy swoją skórę, włosy i paznokcie. Formuła “oczyszczanie+odżywianie i nawilżanie” sprawdza się nie tylko w pielęgnacji skóry od zewnątrz, ale jest podstawą dbania o urodę od środka.


Suplementy diety nikalab, które pomagają dbać o dobre zdrowie, długowieczność i promienny wygląd skóry, można zakupić w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnie w studio YogaBeat.

Ostatnie wpisy

Zaloguj się