Muzyka do jogi. Podczas sesji jogi należy zadbać o odpowiednią muzykę towarzyszącą ćwiczeniom i medytacji. Jej zadaniem jest mobilizować do aktywności i wspierać podczas treningu, nie może przeszkadzać ani dekoncentrować.
Standardowo mamy dwie możliwości – wybieramy muzykę samodzielnie kierując się wyłącznie własnym gustem muzycznym i aktualnym nastrojem albo decydujemy się zaufać autorom gotowych składanek do medytacji i jogi, które możemy nabyć zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Oferta muzyki do jogi jest ogromna, a w sklepach muzycznych poświęcone jej są całe działy, więc wybór nie powinien nikomu sprawić problemu.
Muzyka do jogi
Czym się kierować wybierając muzykę do jogi?
Muzyka odpowiednia do jogi często określana jest jako relaksacyjna i w sumie jest to adekwatna klasyfikacja, ponieważ sprawdza się podczas treningu i medytacji oraz idealnie pasuje do relaksu na kanapie. Być może posiadasz własną, imponującą kolekcję płyt, ale co w przypadku, gdy akurat znudzi się to, co dobrze znane i wiele razy słuchane? Warto mieć wyjście awaryjne i np. poszukać wcześniej odpowiedniej stacji radiowej z nastrojową muzyką. Jaka powinna być muzyka do jogi i medytacji?- Najlepiej sprawdza się muzyka instrumentalna – brak tekstu sprzyja skupieniu się na wykonywanych zadaniach, natomiast jakiekolwiek słowa powodują, że całkiem instynktownie i podświadomie kierujemy na nie uwagę, co generalnie przeszkadza i zakłóca uważność podczas treningu.
- Muzyka powinna być łagodna, delikatna, pozbawiona zbyt wysokich dźwięków i wyciszona – tylko wtedy ułatwia zmniejszenie napięcia psychicznego, relaksuje i pomaga w maksymalnym skupieniu na chwili obecnej.
- Podczas sesji jogi muzyka pełni rolę tła, może też narzucać tempo wykonywania poszczególnych ruchów ciała.
- Najczęściej wybierane są wschodnie i indyjskie utwory instrumentalne oraz nagrania realistycznych odgłosów natury – szum morza, deszcz, woda szemrząca w strumyku.