Posprzątaj swój umysł w 5 krokach!

Przejdź na chwilę myślami do dnia, w którym wybudza Cię słońce, a nie dźwięk budzika. Czujesz się wypoczęta i wreszcie wyspana! Czy to oznacza, że nadrobiłaś deficyt snu z poprzednich dni w czasie których dawkowałaś sobie pojedyncze godziny nocnego wypoczynku? Niestety nie… To, co odbieramy sobie każdego dnia jest nie do odzyskania.

Dlaczego nocny wypoczynek jest tak ważny?

To czas dla Twojego organizmu, w którym wyłącza on tryb czuwania i oddaje się regeneracji. Korzyści czerpie całe ciało, ale najważniejsze zmiany dokonują się w mózgu. Z pewnością nie raz słyszałaś o fazie NREM oraz REM. Ich doskonale uzupełnienie pozwala Ci na holistyczną regenerację Twojego mózgu.

Podczas fazy głębokiego snu NREM mózg regeneruje się na poziomie fizycznym, komórkowym. Fazy NREM przeplatają się ze snem aktywnym określanym jako REM, w czasie którego tworzą się marzenia senne, następuje proces porządkowania i zapamiętywania nowych informacji. Ponadto w fazie REM uwrażliwiane są receptory i odbudowywane neuroprzekaźniki – to przekłada się na efektywne odbieranie bodźców zewnętrznych w ciągu dnia oraz prewencję przed chorobami takimi jak np. depresja. 

Posprzątaj swój umysł

Sen jest momentem porządkowania Twojego mózgu. A deficyt snu, jaki sobie dawkujesz? Możesz porównać go do zabałaganionego biurka, na którym nie możesz się odnaleźć.

Nie dosypiasz i masz na to długą listę argumentów – praca, nauka, obowiązki zawodowe lub osobiste. Problem w tym, że deficyt snu w celu nadrobienia tych wszystkich zadań to po prostu błędne koło! Nie dosypiając, jesteś mniej efektywny w ciągu dnia. Działasz chaotycznie, w roztargnieniu i towarzystwie niepotrzebnych emocji. Reagujesz impulsywnie i nie radzisz sobie z reakcjami na to, co Cię spotyka. Masz problemy z pamięcią oraz organizacją, nie mówiąc o kreatywnym działaniu i chęciach do niego. 

  Joga a odchudzanie, czyli wpływ jogi na Twoją sylwetkę

Śpij dobrze

Wiemy już, że sen odgrywa ważną rolę. Problem tkwi w tym, że coraz częściej zaburzamy naszą higienę snu i przez to nie czerpiemy z niego w pełni. Nie zostawiamy Cię z niczym! W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka tipów, jak spać lepiej 🙂 

Aktywność

Ruch nie bez powodu króluje na pierwszym miejscu. Zmierzamy się na co dzień z wieloma stresorami – w pracy i w życiu codziennym. Do fizjologicznego przeżycia stresu niezbędne jest fizyczne odreagowanie! Nie musisz wybierać męczących jednostek HIIT 🙂 Często lepszym rozwiązaniem po ciężkim dniu będzie sesja spokojnej jogi czy pilatesu lub po prostu spacer. Daj swoim mięśniom się poruszyć i rozładować skumulowane napięcia.

Stały rytm biodrowy

Jeśli tylko masz możliwość ustawienia swojej doby w powtarzalny sposób, zachęcamy do tego! Postaraj się przynajmniej zadbać o stałą porę pójścia spać i porannej pobudki. Pozwoli Ci to na efektywniejsze zasypianie i lepszej jakości sen. Wiedząc o której godzinie idziesz spać będzie Ci także łatwiej określić porę, o której dobrze byłoby zjeść ostatni posiłek, podjąć aktywność fizyczną, zakończyć pracę czy ograniczyć światło niebieskie. 

Dieta

Jeśli idziesz spać o północy, to niekoniecznie będziemy iść w schemat jedzenia ostatniego posiłku o 18, bo zamęczysz się towarzystwem głodu przy zasypianiu. Dwie godziny przed posiłkiem nas jednak przekonują i Ciebie też do tego zachęcamy! Zostaw swojemu układowi trawiennemu przed snem czas na pracę. Ułatw mu ją również niezbyt dużą porcją ostatniego posiłku i jego lekkostrawnością. Niech kolacja będzie lekka i zdrowa. 

Światło niebieskie

Po prostu wyłącz godzinę przed snem urządzenia elektroniczne – telefon, laptop czy telewizor. Światło niebieskie sprzyja złej jakości snu, a nawet bezsenności. Co więcej właśnie te urządzenia kryją w sobie wiele treści, która często jest dla nas bardzo bodźcująca i aktywizująca. To nie służy Ci w czasie, kiedy masz wyciszyć swoje ciało przed snem! 

  Dlaczego joga jest dziś tak ważna?

Przyjemne zabiegi

O zabiegach beauty będziemy jeszcze dużo tutaj mówić, ale warto na nie postawić podczas swojej wieczornej rutyny 🙂 Aromatyczna kąpiel, zapach ulubionych świec, medytacja ichwila na świadomy oddech, przyjemna lektura, kreatywne prace manualne, spokojna muzyka… to wszystko sprawdzi się idealnie, uspokajając Twój układ nerwowy przed snem

Ciekawe jesteśmy, co wdrożysz do swojej codzienności 🙂 Koniecznie daj nam znać

Tymczasem na dzisiaj to tyle… Pozostaje nam życzyć Ci dobrej nocy! <3;

Ostatnie wpisy

Zaloguj się