Joga dla dzieci. Czy joga dla dzieci ma sens? Praktyka jogi z dziećmi. Joga dla najmłodszych. Czy joga jest dobra dla dzieci? Czy dzieci mogą ćwiczyć jogę? Dlaczego dziecko powinno ćwiczyć jogę.  Jakie korzyści daje dziecku praktyka jogi?

Dlaczego Twoje dziecko powinno ćwiczyć jogę?

W ciągu dnia dzieci kilka godzin spędzają w szkolnej ławce ( podobnie, jak dorośli za biurkiem ) i dlatego potrzebują  dużo aktywności fizycznej, aby zadbać o kręgosłup  – rozciągnąć go i wzmocnić oraz „zużyć” nadmiar wrodzonej energii i budować  kondycję tak potrzebną dla prawidłowego rozwoju i zdrowia. Joga dla dzieci to ciekawe zajęcia grupowe pomagające usprawnić i wzmocnić ciało. Dzieci są wyjątkowo gibkie  i dlatego wykonywanie ćwiczeń przychodzi im z łatwością, jednak należy pamiętać, że szybko się nudzą, co wymaga od  nauczyciela większej kreatywności podczas  treningów.

Joga dla dzieci – w jakim wieku dziecko może zacząć ćwiczyć?

Trening należy dostosować do etapu rozwoju dziecka, a warto wiedzieć, że  dopiero  około szóstego roku życia w pełni kształtuje się układ statyczno – ruchowy i dlatego nie zaleca się praktykowania intensywnych  ćwiczeń z młodszymi dziećmi.  Zbyt wczesne rozpoczęcie treningów oraz  za duże natężenie ćwiczeń mogą prowadzić do urazów i kontuzji. Uznaje się, że joga skierowana jest do dzieci od ósmego roku życia, już na tyle dojrzałych fizycznie i psychicznie, że zarówno z dyscypliną na zajęciach, jak i powtarzalnością asan nie mają  problemów. Jednak wiek, w którym można rozpocząć treningi jogi to najczęściej kwestia indywidualna, a  ponieważ dzieci to urodzeni jogini i przyjmowanie niektórych  pozycji  przychodzi im naturalnie, to często już 3 – 4 latki z powodzeniem naśladują określone asany. Z pewnością w rodzinach, w których rodzice uprawiają jogę można spodziewać się, że dzieci szybko do  nich dołączą. Obecnie elementy jogi wprowadza do swoich zajęć fizycznych  wiele przedszkoli  – są to ćwiczenia gimnastyczne na macie, z wykorzystaniem technik relaksacyjnych i ćwiczeń oddechowych. Najważniejsze, by dostosować zajęcia do wieku i możliwości dziecka.  JOGA – TRENING ZA FREE 
  Dlaczego joga jest dziś tak ważna?

Jakie korzyści joga daje dzieciom?

Joga powinna być dla dzieci  przede wszystkim zabawą.  Ponieważ najmłodszym często  trudno wytrzymać w danej pozycji dłużej niż kilka sekund – można  wpleść w  ćwiczenia np. bajki czy  muzykę. Z tego względu zajęcia dla dzieci są bardziej dynamiczne niż zajęcia dla dorosłych. Dużo zależy od nauczyciela i jego kreatywności, powinien on  umieć pobudzić u dzieci wyobraźnię, dzięki której ćwiczenia nabierają zupełnie innego wymiaru i zamieniają się w fascynującą przygodę. Nauka jogi u dzieci ma różne cele i efekty, uzależnione są one  przede wszystkim od wieku dzieci  i dlatego niezwykle istotne jest dobranie ćwiczących w odpowiednie grupy. W zależności od wieku dziecka  można spodziewać się wielu korzyści płynących z praktyki jogi:
 • dzięki jodze najmłodsze dzieci uczą się podstawowych form ruchu
 • joga uczy utrzymania równowagi
 • joga uczy świadomości własnego ciała
 • dzięki jodze dziecko poznaje jak ważny jest oddech i uczy się prawidłowej techniki oddychania
 • joga uczy funkcjonowania w grupie i  zwiększa samodzielność dziecka ( szczególnie ważne dla dzieci  młodszych, nie chodzących do przedszkola)
 • joga to możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu np. podczas brzydkiej pogody
 • joga zapewnia dzieciom codzienną porcję ruchu nawet bez wychodzenia z domu, asany można wykonywać  np. w trakcie zabawy.
Starsze dzieci czerpią korzyści z jogi w jeszcze większym zakresie:
 • joga pomaga poznać własne ciało i uczy panowania nad nim
 • joga poprawia i wzmacnia koordynację
 • joga kształtuje prawidłową postawę
 • joga dodaje energii
 • joga uczy umiejętności zrelaksowania się
 • joga uczy koncentracji,  uważności, skupienia się na chwili obecnej
 • joga wzmacnia pamięć
 • joga pobudza wyobraźnię
 • joga rozwija kreatywność
 • joga buduje i rozwija pewność siebie, wynika to z postępów w trakcie treningów i  pokonywania własnych słabości
 • joga  pozytywnie wpływa na psychiczny rozwój dziecka –   praca w grupie zmniejsza  nieśmiałość u dzieci, przez co stają się bardziej otwarte i bezpośrednie w kontaktach
 • dzieci z nadmiarem energii uczą się, jak wykorzystać ją w produktywny sposób, w ich przypadku joga pozwala na wyciszenie  nadmiaru emocji.
  Nowy wymiar odprężenia! Sprawdź na naszych zajęciach jak działa akupresura
Jogę można ćwiczyć w grupie lub indywidualnie, ale w przypadku dzieci – a zwłaszcza tych młodszych – świetnie sprawdzają się treningi rodzinne. Gorąco polecamy taką aktywność fizyczną – jest  doskonałą drogą do zdrowia, dobrego samopoczucia oraz budowania wspaniałych więzi rodzinnych.  
Share on facebook
Share on twitter

Ostatnie wpisy

Przewiń do góry

Śródmieście

Mokotów

Zaloguj się